Biz Kimiz

Merkezimiz 2006 yılında Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Şen Kösem öncülüğünde kurulmuş olup 2008 yılında Özel Eğitim Öğretmeni Süel Yücel ve ekibinin katılımıyla genişleyerek öğrencilerimiz, ailelerimiz, eğitimcilerimiz ve personelimiz ile birlikte bir aile olarak eğitim yolculuğuna devam etmektedir.

2016 yılı sonunda taşındığımız yeni kurum binamız 800 metrekare kapalı alanı, 1400 metrekare bahçesi ile Yenişehir yürüyüş yolu altında bulunmaktadır. Kurum binamızda tüm eğitimler kapalı devre kamera sistemiyle izlenmektedir. Velilerimiz kendilerine ayrılan özel odada çocuklarının eğitim seanslarını izleyebilmektedirler. Ayrıca velilerimiz ve çocuklarımız kendileri için tasarlanan kütüphanemizden  yararlanabilmektedirler.  Bahçemiz eğitim seansları dışında da çocuklarımıza öğrenme ortamı sağlayacak şekilde Duyusal Park olarak dizayn edilmiştir. İçinde çocuklarımızın motor ve duyusal becerilerini geliştirecek özel tasarım aktivite alanları yer almaktadır.

Merkezimiz eğitimcileri; konularında deneyimli uzmanlardır. Aynı zamanda düzenli olarak sürdürülen hizmet içi eğitimlerle mesleki anlamda kendilerini yenilemekte ve bilgi birikimlerini artırmaktadırlar. Merkezimizdeki güncel eğitim malzemelerinin bulunduğu Özel Eğitim Materyalleri Odası’ndan tüm eğitimcilerimiz yararlanmakta, öğrencileri için gerekli eğitim araç gereçlerini seanslarında kullanabilmektedirler. Merkezimizde verilen eğitimlerde zengin araç gereç çeşitliliği ile çocuklarımızın öğrenmeye karşı motivasyonları artırılmaya çalışılmaktadır.

Merkezimize çocuklarının gelişimi ve eğitimi ile ilgili bilgi edinmek isteyen aileler başvurmaktadır. Aileyle yapılan görüşmenin ardından yapılan değerlendirmeler sonucunda çocuğun eğitim ihtiyacı varsa belirlenmektedir. Merkezimize başvuran çocuklar; dil-konuşma gelişimi, bilişsel gelişim, öğrenme becerileri, dikkat sorunları, duygusal gelişim, sosyal gelişim ve arkadaşlık becerileri, fiziksel gelişim ve zeka açısından değerlendirilmektedirler.

Merkezimizde eğitim almaya başlayan çocuklarımız için Bireysel Eğitim Planı oluşturulmaktadır. Eğitim süreci çocuğu izleyen doktor, okul öğretmeni ve ailenin de işbirliği ile yürütülmektedir.  Eğitim almakta olan çocuklarımızın aileleriyle ve okul öğretmenleriyle düzenli görüşmeler yapılarak bilgi ve fikir alışverişi sağlanmaktadır. Böylece çocuğun gelişimi için benzer çalışmalar yapılması, aynı hedeflerin konulması sağlanmaktadır. Aynı zamanda çocuğun yaşadığı duygusal, davranışsal ve akademik diğer güçlükler varsa çözümüne yardımcı olunmaktadır.   

Merkezimizde ailelerimizin de bilgi ve beceri düzeylerini artırmaya yönelik bilgilendirici eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca merkezimizden eğitim almakta olan çocuklarımıza yönelik sosyal beceri grupları, spor etkinlikleri, sanatsal grup çalışmaları, geziler yapılmaktadır.

Merkezimizde uygulanan çocuk gelişimi değerlendirme ve eğitim çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için merkez müdürlüğümüze başvurabilirsiniz.