Duyusal Oyun Parkı

Duyusal Oyun Parkları; çocukların gelişimini stimüle etmek için özel olarak tasarlanmış alanlardır. Duyusal uyaranlar sağlayarak çocukların sosyalleşme ve iletişim becerileri, denge-koordinasyon, imajinasyon ve öğrenme becerilerini geliştirmeyi ve duygusal sakinleşmeyi hedefler. 

Kırmızı Kalem Duyusal Oyun Parkı içindeki aktiviteler;

Tüneller: Mesafe tahmini, neden-sonuç ilişkisi kurma becerisi, kaba motor becerilerin gelişimini desteklemeyi amaçlayan toprak altına oyulmuş doğal tünellerdir.

Rampalar: Kaba motor becerileri, yaratıcılığı destekleyen doğal çim yüzeyli rampalardır.

Tırmanma Duvarı: Planlama becerisi, kaba motor beceriler, kendine güven ve başarma duygusunu geliştirmeyi hedefleyen aktivitedir.

Tırmanma Üniteleri: Farklı uyaranlarla problem çözme becerisi, planlama becerisi, kaba motor beceriler,

Taktil Yol: Çorapları çıkararak yüründüğünde yoğun dokunsal girdi sağlayarak beyni uyarmayı hedefleyen doğal malzemelerden üretilmiş terapi aktivitesidir.

Taktil Duvar: Ellerle çeşitli dokunsal uyaranlar vererek beyni uyarmayı hedefleyen özel seçilmiş malzemelerden üretilmiş terapi aktivitesidir.

Bisiklet Parkuru: Farklı işlevlerdeki bisikletler aracılığıyla denge-koordinasyon, kaba motor beceriler, sağ-sol beyin aktivasyonu, sosyalleşme ve iletişim becerilerini geliştirmeyi hadefleyen aktivitedir. Parkur içinde Winter (Danimarka) firmasının özel tasarım bisikletleri yer almaktadır. 

Zıplayan Tahteravalli: Vestibüler sistem aktivasyonu yaparak denge koordinasyon ve dikkat gelişimi sağlamayı hedefleyen aktivitedir. Yumuşak oturma alanı ile zıplarken darbe emici özelliğe sahip 360 derece dönebilen TP Toys (İngiltere) firmasının özel tasarım tahteravallisidir.

Kaydıraklar: Zamanlama, vücut farkındalığı, uyaranlara uygun yanıt verme, denge koordinasyon becerilerini geliştirmeyi hedefleyen aktivitelerdir. Uyaran farklılığı yaratan çeşitli kaydıraklardan oluşmaktadırlar.

Salıncaklar: Vestibüler sistem aktivasyonu yaparak denge koordinasyon, uyarana uygun yanıt geliştirme, beden farkındalığı gelişiminin desteklenmesini hedefleyen aktivitelerdir. Farklı yaş gruplarının kullanımına uygun çeşitli salıncaklar içeren aktivitedir. 

Kum Havuzu: Dokunsal beceriler, neden sonuç ilişkisi kurma, iletişim ve sosyalleşme, duygusal dışa vurum sağlayan aktivitedir. 

Müzik Panosu: Çeşitli müzik enstrümanları aracılığıyla işitsel uyaranlar sağlayan iletişim, duygusal dışa vurum ve yaratıcılığı destekleyen aktivitedir. 

Kara Tahta: Yaratıcılık, ince motor beceriler, yazı becerisi, iletişim becerisi gelişimini destekleyen aktivitedir. 

Terapi Topları: Çeşitli büyüklük ve dokulardaki terapi topları ile vestibüler uyaran girişi, kaba motor beceriler, vücut farkındalığı, zamanlama, uygun yanıt geliştirme, sosyalleşme becerileri gelişimini hedefleyen aktivitedir.

Duvar Resimleri: Görsel uyaranlar sağlayarak yaratıcı düşünme, hayal gücü ve görsel duyusal gelişimi desteklemeyi hedeflemektedirler. Brezilyalı Neo Pop Art sanatçısı Romero Britto'nun resimlerinden esinlenilerek oluşturulmuşlardır. 

Hayvanat Bahçesi: İletişim, dikkat ve duygusal gelişimi desteklemeyi sağlayan bahçede ördekler, tavuklar, tavşanlar, sülünler ve yavruları bulunmaktadır. 

1ca2b-adlk5107