Kurbağa Yogası

Kurbağa Yogası, “Yoga” duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve ikili egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür. Çocuk yogasında yer alan temel çalışmalar: nefes egzersizleri, duruş ve pozisyonlar, meditasyon ve masajdır.
Hayal güçlerini, doğru nefes almalarını ve enerji dolu hallerini devam ettirmelerine yardımcı olan kurbağa yogası, çocukların okuldaki öğrenme becerilerini de geliştirir ve enerjilerini doğru yöne yöneltmelerini sağlar. Özellikle hiperaktivite teşhisi konulan çocukların duygu ve enerji yoğunluğun kontrol edilmesi ve çocuğun faydalı kanallara yönlendirilmesi önemlidir. Bu duruma en iyi çözümlerden biri de yogadır. Çocukların vücut esnekliklerinin korunmasına destek olan kurbağa yogası, oyun ve hikayeler yoluyla eğlenceli hale getirilerek çocukların sosyo-duygusal ve fiziksel rahatlamalarına olanak sağlar.
Çocuklar dört yaşından itibaren yoga yapmaya başlayabilirler. Ama hiçbir çocuğu ebeveynleri yoga yapmaya asla zorlamamalıdır. Çünkü yapılacak olan çalışma, çocuğa yarardan çok; çocukta baskı ve gerginlik yaratır. Çocuklar rahat kıyafetlerle yogaya katılırlar. Malzemeler ise yoga matları, yumuşak toplar, balonlar, yastıklar ve örtülerdir. Seansların sonunda çocuk şarkıları söylenebilir ve gevşeme teknikleri uygulanır. Seanslar hikayeler ve oyunlarla birlikte uygulanır.

Psikolog Nefsun Ercan